حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه پارسی دیت را نصب کنید Thursday, 18 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2748 تعداد نوشته های امروز : 0×
مدیر توسعه کسب‌وکار سامانه‌های بانکی مبنا کارت آریا معرفی کرد / چابک‌چک؛ راهکاری هوشمند برای رفع مشکلات کسب‌وکارها
27 فوریه 2024 - 15:30
شناسه : 4330

شرکت بازرگانی مبنا کارت آریا در اولین روز دهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت از محصول جدید خود با عنوان «راهکار هوشمند چابک چک» رونمایی کرد. به گفته محمدرضا مباشرفر، مدیر توسعه کسب‌وکار سامانه‌های بانکی شرکت مبنا کارت آریا این محصول راهی برای رفع مشکلات کسب‌وکارهای مبتنی بر نقل و انتقالات چک است. او درباره هدف از طراحی این محصول توضیح داد:‌ «این ابزار با توجه به رشد فروش اقساطی و رونق کسب‌وکارهای مبتنی بر تبادل چک به درخواست بانک‌ها و اصناف، در راستای اصالت‌سنجی و استخراج دقیق‌تر اطلاعات چک‌ تولید شد.»
راهکار هوشمند چابک چک چیست؟ چابک چک با توجه به رشد فروش اقساطی و رونق کسب‌وکارهای مبتنی بر تبادل چک به درخواست بانک‌ها و اصناف، در راستای اصالت‌سنجی و استخراج دقیق‌تر اطلاعات چک‌ تولید شد. راهکارهای مبتنی بر مدل‌های BNPL از گذشته مورد استفاده بوده‌اند و حال حدود 10 شرکت ‌در این زمینه خدمات ارائه می‌کنند.
با توجه به تقاضای بازار مبنی بر فروش اقساطی انواع کالا، فرصت مناسبی برای کسب‌وکارهای آنلاین و سنتی به‌وجود آمده تا با فروش اقساطی، جامعه مشتریان خود را گسترده‌تر کنند. مع..

ارسال توسط :
پ
پ

پایگاه خبری نجوا

شرکت بازرگانی مبنا کارت آریا در اولین روز دهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت از محصول جدید خود با عنوان «راهکار هوشمند چابک چک» رونمایی کرد. به گفته محمدرضا مباشرفر، مدیر توسعه کسب‌وکار سامانه‌های بانکی شرکت مبنا کارت آریا این محصول راهی برای رفع مشکلات کسب‌وکارهای مبتنی بر نقل و انتقالات چک است. او درباره هدف از طراحی این محصول توضیح داد:‌ «این ابزار با توجه به رشد فروش اقساطی و رونق کسب‌وکارهای مبتنی بر تبادل چک به درخواست بانک‌ها و اصناف، در راستای اصالت‌سنجی و استخراج دقیق‌تر اطلاعات چک‌ تولید شد.»

راهکار هوشمند چابک چک چیست؟

چابک چک با توجه به رشد فروش اقساطی و رونق کسب‌وکارهای مبتنی بر تبادل چک به درخواست بانک‌ها و اصناف، در راستای اصالت‌سنجی و استخراج دقیق‌تر اطلاعات چک‌ تولید شد. راهکارهای مبتنی بر مدل‌های BNPL از گذشته مورد استفاده بوده‌اند و حال حدود 10 شرکت ‌در این زمینه خدمات ارائه می‌کنند.

با توجه به تقاضای بازار مبنی بر فروش اقساطی انواع کالا، فرصت مناسبی برای کسب‌وکارهای آنلاین و سنتی به‌وجود آمده تا با فروش اقساطی، جامعه مشتریان خود را گسترده‌تر کنند. معاملات با چک‌های صیادی مزایای متعددی دارد با این حال در کسب‌وکارهای مبتنی بر مدل BNPL تعداد بالای چک دریافتی، ورود اطلاعات به روش دستی و اصالت‌سنجی چک مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.

محمدرضا مباشرفر، مدیر توسعه کسب‌وکار سامانه‌های بانکی شرکت بازرگانی مبنا کارت آریا «چابک چک» را راهکاری مناسب برای کسب‌وکارهای مبتنی بر نقل و انتقال چک معرفی کرد و گفت: «شرکت بازرگانی مبنا کارت آریا سابقه طولانی در ارائه محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزارهای وابسته دارد و به همین دلیل توسعه محصول چک اسکنر گلوریFB-30 را با توجه به نیاز بانک‌ها و کسب‌وکارها در دستور کار قرار داد.»

مزایای راهکار هوشمند چابک چک

مدیر توسعه کسب‌وکار سامانه‌های بانکی شرکت بازرگانی مبنا کارت آریا با اشاره به این نکته که اولین و اصلی‌ترین مزیت چابک چک (راهکار جامع هوشمند) امکان ثبت اطلاعات به صورت گروهی در حجم بالاست، بیان کرد: «فرایند ثبت دستی در سامانه توسط کاربر حرفه‌ای شعبه حدود یک الی دو دقیقه زمان می‌برد، اما در سامانه‌ چابک چک در هر دقیقه 80 برگ چک پشت‌ورو اسکن شده، اصالت چک کنترل شده و اطلاعات با کمک OCR خوانده و استخراج می‌شود.»

این روش سرعت و دقت کسب‌وکارهای مبتنی بر تبادل چک را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

مباشرفر اصالت‌سنجی چک را مزیت دیگر چابک چک خواند و اظهار کرد: «اصالت‌سنجی در شعب بانک‌ها به روش‌های مختلفی انجام می‌شود؛ حال با استفاده از راهکار هوشمند چابک چک و با بهره‌گیری از ویژگی‌های UV چک می‌توان اصالت چک‌ها را با ضریب امنیت بیشتری کنترل و تائید کرد.»

بررسی اصالت انواع کارت های شناسایی برای کسب‌وکارهای مبتنی بر چک اهمیت بالایی دارد. دستگاه گلوری FB-30 با استفاده از نرم‌افزار چابک چک از معدود دستگاه‌هایی است که امکان کنترل اصالت UV انواع کارت‌های ملی هوشمند، پایان خدمت و گواهی‌نامه را دارد.

امکان تبدیل فایل خروجی چک‌ها مطابق با فرمت مورد نظر بانک عامل یا کسب‌وکار یکی دیگر از مزیت‌های چابک چک است. مدیر توسعه کسب‌وکار سامانه‌های بانکی شرکت بازرگانی مبنا کارت آریا در این خصوص گفت: «این ویژگی زنجیره ارزش افزوده‌ای را در کنار سایر قابلیت‌های این محصول ایجاد می‌کند.»

رفع مشکلات بانک‌ها با چابک چک

او با اشاره به این نکته که در حال حاضر ثبت و بررسی چک توسط کاربر شعبه و به صورت دستی انجام می‌شود، بیان کرد: «با استفاده از راهکار جامع چابک چک این امر با سهولت بیشتری انجام می‌شود و حجم کاری کاربر شعبه به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. بدین‌ترتیب نه‌تنها ظرفیت دریافت چک بلکه سرعت و دقت نیز افزایش می‌یابد. کسب‌وکار بانک‌ها در مدل چک براساس دریافت هزینه بابت خدمات ثبت چک، خرید دین و فروش اوراق گام است که از این طریق رونق بیشتری می‌گیرد.»

چابک چک در چه اصنافی استفاده می‌شود؟

مدیر توسعه کسب‌وکار سامانه‌های بانکی شرکت بازرگانی مبنا کارت آریا موارد استفاده از چابک چک را در کسب‌وکارهایی با سازوکار فروش اقساطی دانست و گفت: «با توجه به شرایط اقتصادی استقبالی که از این سبک کسب‌وکارها وجود دارد، چشمگیر است. حجم چک‌های در گردش روز‌به‌روز افزایش می‌یابد. با استفاده از چابک چک ثبت اطلاعات و کنترل چک به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و خطای درج چک به حداقل می‌رسد. در نتیجه سطح سرویس ارائه شده به مشتریان به مراتب بهبود می یابد.»

مشکلات در فرایند استخراج اطلاعات برگه چک‌ها

به گفته او، درصد قابل‌توجهی از کدهای QR قابل‌خواندن نیست. طبق آمار به دست آمده تنها حدود 40 درصد QR های مندرج روی برگه چک قابلیت اسکن و استخراج اطلاعات را دارند. به عبارت دیگر، بیش از 60 درصد آن‌ها عملا قابل‌استفاده نیستند. بدین‌ترتیب راهکار پیشنهادی برای فراخوانی پارامترهای اطلاعات مندرج روی چک OCR است.

مباشرفر با اشاره به این نکته که چابک چک در حال حاضر در چک‌های چاپی و دست خط قابل استفاده است، اظهار کرد: «این یکی از قابلیت های مهم این ابزار به حساب می‌آید. عدم وجود یک استاندارد مشخص در چاپ چک مشکلات فراوانی را به وجود آورده و عملا هر بانکی بر اساس دستورالعمل خود برای ثبت اطلاعات اقدام کرده است. در هر بانک شماره سری و سریال، کد شبا، کد ملی بر روی چک و… با مدل‌های مختلف و در جاهای متفاوت انجام می‌شود.»

ویژگی‌های سخت‌افزاری چابک چک

در دستگاه گلوری FB-30 تعداد ورودی چک به صورت دسته‌های 100 برگی است. در هر دقیقه 80 چک به صورت پشت‌ورو اسکن شده، در مرحله بعدی پارامترهای امنیتیUV بررسی شده و درنهایت‌ فرایند OCR انجام می‌شود. این دستگاه دارای ورودی ویژه برای اصالت‌سنجی انواع کارت‌های شناسایی است.

مدیر توسعه کسب‌وکار سامانه‌های بانکی شرکت بازرگانی مبنا کارت آریا در این خصوص گفت: «با استفاده از اطلاعات OCR شده از کارت ‌شناسایی، سایر اطلاعات مورد نیاز کسب‌وکارهای مبتنی بر چک نیز استخراج و بارگذاری می‌شود.»

چشم‌انداز راهکار هوشمند چابک چک

او با تاکید بر نام‌گذاری این محصول به عنوان راهکار هوشمند جامع، بیان کرد: «این سامانه به تدریج و براساس نیازمندی‌های مشتریان به‌روزرسانی شده و توسعه می‌یابد. در واقع برای این محصول انتهایی دیده نمی‌شود و بر اساس نیاز مشتری تغییرپذیر است. گزارش‌های مدیریتی و تصمیم‌ساز به کسب‌وکارهای مبتنی بر چک در خصوص ارائه تسهیلات به مشتریان کمک می‌کند. این مبدا را برای شروع انتخاب کردیم اما انتهایی برای آن نمی‌بینیم.»

چابک چک با چک الکترونیک چگونه کنار خواهد آمد؟

چک الکترونیک یکی از مفاهیمی است که طی سال‌های اخیر مطرح شده است. براساس گزارش‌ها، در پایان سال سوم برنامه هفتم توسعه استفاده از چک‌های کاغذی نیز منسوخ خواهد شد. مباشرفر با اشاره به این که برنامه هفتم از سال 1403 شروع می‌شود، گفت: «با فرض تحقق دقیق زمانبندی این برنامه؛ حذف چک‌های کاغذی حدود سال‌های 1406 تا 1407 انجام می‌شود. باید در نظر داشت این فرایندها، زمانبر هستند و نیاز به زیرساخت‌های خاص خود دارند.»

او خاطرنشان کرد:‌ «بر اساس آمارها، از ابتدای سال 1402 تا پایان شهریورماه یک همت چک الکترونیک صادر شده و حدود شصت و سه هزار چک الکترونیک در سامانه ثبت شده است. با این حال مهاجرت از چک‌های کاغذی به چک‌های الکترونیک نیازمند فرهنگ‌سازی بنیادی است. مشکل کسب‌وکارها در وضعیت فعلی حجم قابل‌توجه چک است که راهکار جامع می‌تواند این مسئله را حل کند. در آینده این تکنولوژی می‌تواند تحت‌تاثیر تغییر شرایط قرار گیرد. مبنا کارت آریا در آینده نزدیک محصولات مبتنی بر بلاکچین نیز در سبد محصولات خود خواهد داشت.»

راه پرداخت – رسانه فناوری‌های مالی ایران

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.